top of page

ЮДАИЗМА

Много представи от БАЛКХАРА, имена и термини от БХАДЖА са останали в Юдаизма.

 

  • Двадесетте и две букви от еврейската азбука са спомен от двадесетте и два звука на БХАДЖА.

  • Изпускането на гласните звуци при писане в семитските езици, е спомен от БХАДЖА, където се използва предимно само един гласен звук, А.

  • Имената на боговете БАЛ – Баал, ЕЛ, патриарха Абрахам, съпругата му Сара и др.

  • Името на върховният юдейски бог Иеова, също. Но откъде идва и какво означава то?

 

Петте гласни звука в БХАДЖА, са отделени и определени за означаване на петте части на физическата система. А физическа система е тази, която има собствено физическо ядро. Такива са: елементарните частици, атомите, планетите, кометите, звездите, черните дупки, галактиките и т. н. Всички те са отделни пълноправни светове. Следователно, за да има физическа система, трябва да има ядро. Но всяко ядро има свое физическо поле. Следователно, физическата система се състои от ядро и поле. Но откъде се взема ядрото?

 

Образуването на един свят, примерно на нашата планета – Земята, в Библията е описано буквално, точно и ясно. „И Бог каза: Да бъде простор посред водите, който да раздели вода от вода. И Бог направи простора; и раздели водата, която беше под простора, от водата, която беше над простора; и стана така. И Бог нарече простора Небе”.

 

Ако трябва да използвам и съвременни термини от астрофизиката, образуването на едно физическо ядро, ще звучи така. От горната вода – от астрала – от междузвездния вакуум се отделя долната, свива се и се втича в черната дупка за да образува физическо ядро.

 

Така схематично изглежда една физическата система, примерно Земята.

Но в Библията това астрофизично събитие е описано още веднъж, с друга символика.

 

„Тогава Господ Бог даде на човека дълбок сън,

и той заспа;

и взе едно от ребрата му,

и изпълни мястото му с плът.

 И Господ Бог създаде жената от реброто,

което взе от човека

и я приведе при човека.

А човекът каза:

 Тази вече е кост от костите ми

и плът от плътта ми;

тя ще се нарече Жена,

защото от Мъжа беше взета.

Затова ще остави човек баща си и майка си

и ще се привърже към жена си

и те ще бъдат една плът.”

  Битие 2:21

 

Ако запазим символиката мъж – жена от горния израз, сътворението на долната вода – ядрото и простора – полето, може да се запише с едно кратко изречение, Жената от Мъжа произлезе, а от нея Сина.

 

А сега да заменим думите от това изречение със звуците от БХАДЖА, които са тяхно съответствие. Жената, е водата под простора, а нейният звук от БХАДЖА, е И. Мъжът, е водата над простора, а нейният звук от БХАДЖА, е Е. Действието произлезе, може да се осъществи само през горната граница на физическата система, а нейният звук, е О.

 

Втората част на изречението е непълно записана за да се избегне повторение на думата произлезе, а от нея (произлезе) Сина, но се подразбира. За да произлезе нещо от водата под простора, от ядрото, то трябва да мине през долната граница, а нейният звук, е У. Последната дума, Синът, е просторът – полето, а неговият звук, е А. Ако запишем петте звука един след друг, в същия ред, ще се получи дума от пет гласни звука – ИЕОУА. Това е името на юдейския бог Йехова.

 

Емблема на Юдаизма днес е шестолъчната звезда. Въпреки че я наричат Звездата на Давид или Печатът на Соломон, тя отскоро е юдейски символ, а като древен знак от БАЛКХАРА е известна от хиляди години в Централна Азия и полуостров Индостан. Какво символизира тя?

 

Съществуването на Земята, от образуването и до нейния край, преминава последователно през четири периода. Този кръговрат, още от дълбока древност е представен символично чрез група от четири знака, наричана КХА. Те се състоят от по два триъгълника. Всеки следващ знак е образуван от предходния, като триъгълниците се придвижват отвесно и преминават един през друг, до смяна на местата си и обратно. 

Без последния знак, за четирите периода остават само три знака. Те образуват една обща фигура носеща името Кханатица. Тя е знакът за кръговрата КХА. Кханатицата и всички знаци от символичната система КХА, са широко използвани мотиви в българските килими, ковьорчета, възглавници, дамаски, дрехи и др.

Освен чрез триъгълници, на изток, в орнаментиката  на Тибет, Монголия, Китай, Непал и Индия, от дълбока древност до днес, Кханатицата се изобразява с други два варианта, на затворен лабиринт от непрекъсната линия, известен днес с името Небесна костенурка.

 

Но символичните знаци от КХА, са производни от знаците на друга символична система – РУР. Ето как Знакът на Българина се е преобразувал в шестолъчната звезда.

bottom of page