БАЛКХАРА
Бòрис Балкх
§ 3 – КРЪГОВРАТЪТ – ВРЕМЕТО – Л
Времето, е кръговратът на Долната вода.
Тъй като всичко започва и завършва с физическото ядро, ще припомня отново кръговрата на долната вода.
Ражда се (тя), разграничава се от горната (от нея), свива се, съществува временно, на ограничено място – в ядрото, връща се в горната, слива се отново с нея и престава да съществува.
Кръговратът се извършва в четири периода. Той е съвременното разбиране за физическо Време. Затова тук, всеки от четирите периода ще бъде разграничен от другите с промените на времето и пространството, характерни за всеки от тях.
§ 3.1 – ПЪРВИЯТ ПЕРИОД
Първият период, е горната вода. Там Законът и Водите са мисловни – Небитието. Първият период е невидим, незнаен и недостижим за хората, нито чрез ума, нито чрез сетивата.
Тогава всички понятия приемат характеристиките на горната вода, а тя е недостижима, вечна, безкрайна, единна и непроменлива величина. В нея няма тежнения, поле, движения, материя, пространство и време. Не действа „Законът за единство и борба на противоположностите”, защото всичко е Едно.
Тогава е вечно безвремие и безкрайна пустота.
§ 3.2 – ВТОРИЯТ ПЕРИОД
Вторият период от кръговрата е Битие – материалната изява на Закона и Водите, заедно. Тогава превес има тежнението свиване – ИЛ и от горната вода (от нея) се разграничава долната. От Едно се ражда Две и започва да действа „Законът за единство и борба на противоположностите”.
През втория период от кръговрата, тежнението свиване – ИЛ, осъществява преноса на долната вода, от астрала (от него), към черната дупка – ядрото и втичането и в него.
През втория период времето тече обратно – ЛИ, а пространството се свива – ПИ
§ 3.3 – ТРЕТИЯТ ПЕРИОД
Третият период от кръговрата е Дуализъм – пълно отделяне на долната вода, във физическото ядро. Тогава се установява равновесие между двете тежнения и те престават да съществуват. Престава да действа и законът за единство и борба на противоположностите, а Законът и Водите са Небитие.
Третият период е невидим, незнаен и недостижим за хората, нито чрез разума, нито чрез сетивата, защото, тогава в ядрото е временно безвремие и крайна празнота.
Временното безвремие е различно за различните ядра, защото, колкото са ядрата във вселената, толкова са и полетата, и пространствата, и времената.
§ 3.4 – ЧЕТВЪРТИЯТ ПЕРИОД
Четвъртият период от кръговрата, е отново Битие – изявата на Закона и Водите, заедно. Но този път надмощие има тежнението на горната вода – разширение – ЕЛ. То осъществява преноса на долната вода, от ядрото (от него), към горната вода и втичането и в нея – в астрала.
Законът и Водите, винаги и навсякъде са мисловни, а правилата от Закона се изявяват в Битието само чрез производните от взаимодействието на двете тежнения, като структури от физически, химически и биологични системи – материалните образувания.
Днес Слънцето и всички комети и планети в Слънчевата система са в четвъртия период от кръговрата си и отиват към своя край.
През четвъртия период, времето тече в права посока – ЛА, а пространството се разширява – ПА.
§ 3.5 – ПОКОЯТ, УСТАНОВЯВАНЕТО – Н
Покоят – Н, е през първи и трети период от кръговрата, когато Законът и Водите са Небитие, а тежненията са в равновесие и не съществуват.
През първия период е Единство. Съществува само горната вода – Е, а тя е недостижима, вечна, безкрайна, единна и непроменлива величина. Мястото, където е установена, е астралът – ЕН.
През третия период е Дуализъм. Пълно отделяне на долната вода – И, от горната (от нея) и установяване на равновесие между двете им тежнения. Мястото, където е установена долната вода, е ядрото – ИН.
През втория и четвъртия период от кръговрата, движението е абсолютно, а покоят относителен и недостижим. Но въпреки това, равновесието е цел на всяко външно движение и вътрешно състояние.
През втория и четвъртия период от кръговрата, крайната достижима цел на стремежа към покой, е установяване в устойчиво неравновесие – Н.
На тези четири периода се основават четирите сезона в Зодиака, в Годишния Зодиак и в календара (и на естествените дадености). От тях идва броят и на Ведите и на Евангелията, а вероятно това е първоизточникът и на древния израз Квадратура на кръга.
Но във всеки от тези четири периода от кръговрата, долната вода извършва по три действия.
-
През първия те са: влизане, престой и излизане.
-
През втория: тръгване, пътуване (свиване) и пристигане.
-
През третия: влизане, престой и излизане.
-
През четвъртия: тръгване, пътуване (разширение) и пристигане.
Така всички действия, които извършва долната вода през своя кръговрат, са дванадесет. Те са първообразът за култа към числото дванадесет. От тук са дванадесетте зодии, дванадесетте месеца, дванадесетте часа през деня и нощта, дванадесетичната мерна система, дванадесетте адитя в Хиндуизма, дванадесетте подвига на Херакъл, дванадесетте юдейски племена, дванадесетте апостола в Християнството.
Тъй като времето е символ за кръговрата, дванадесетичната система е времеизмерителна.
Кръговратът, е голямата тайна, за вечното взаимодействие между двете води. Той се осъществява безброй пъти, на безброй места във вселената, но никога един кръг не се повтаря на същото място, със същата физическа система. Една физическа система съществува само веднъж, в едно време и на едно място. Колкото са ядрата във вселената, толкова са и полетата, и пространствата, и времената, защото: Има ядро – има нещо, няма ядро – няма нищо.
Понятията „Кръговрат на Долната вода” и „цикличност на времето” са неточни и не отразяват истината буквално. Истинското движение на долната вода е радиално.
-
През втория период, е от астрала към черната дупка – от всички посоки към центъра.
-
През четвъртия период, е от ядрото към астрала – към всички посоки от центъра.
Кръговрат се извършва от всяка физическа система поотделно, примерно Земята. Но в астрономията той е известен от моментните състояния на кръговратите на множество физически системи – небесни тела. Съответствие на кръговрата в съвременната астрономия, е Главната последователност.