top of page

БЪЛГАРСКИТЕ НАЗВАНИЯ НА ВАРНИТЕ

Хората от бялата варна, са членовете на Съветът на мъдреците, пазещи мирогледа Балкхара. Съветът на мъдреците се е наричал БАЛАД, което по-късно става палат. Седемте члена на Балада са наричани БАЛАР ед.ч. и БАЛАРИ мн.ч. Баларите са били висшата законодателна власт. Те са предписвали, предопределяли устройството и развитието на нашето древно общество в целия ареал. Определяли са стратегията и тактиката. От планиране на дългосрочни геополитически, цивилизационни действия, до най-дребните детайли в гражданско-битовото ежедневие. Но по-късно статуквото се е променило и всички власти са преминали в царя. От по-висш, БАЛАР става по-нисш – боляр. От мъдрец – законодател, става подчинен администратор.

 

Титлата БАЛАР, по-късно, в Индия, в новосъздадената религия с главен бог Брахма – Брахманизма, остава с названието брахман. Моделът за именуването, на новия бог, новата религията и титлата, механично е същият.

 

Хората от жълтата варна, са Управниците. Те съставляват управленското равнище – КХАНАД, което по-късно става канат. Тридесет и шестте членове на КХАНАДА, са наричани КХАНАР ед.ч., КХАНАРИ мн.ч. От КХАНАРИТЕ е бил избиран човекът с най-висшата титла за владетел – Император, Цар на царете, Шахин шах, Владетел на четирите посоки на света – КХАР, КХАРА. Думата кхара, е втората част от думата Балкхара. Звуците в думата КХАР имат следното значение в обществен план: К – искам, Х – знам и Р – мога, което означава пълна и безусловна власт, съсредоточена в един човек. Но въпреки че властта му е била пълна и безусловна, тя не е била безконтролна. Над него са били баларите.

 

Титлата КХАНАР, по-късно, в Индия, в Брахманизма, остава с названието кшатра.

 

Хората от червената варна, са Стопаните. Те съставляват второто управленско равнище – ДВАР, което по-късно става двор. Членовете на ДВАРА, са наричани ДВАРАН ед.ч., ДВАРАНИ мн.ч. По-късно е станало дворяни. Те са работодателите – стопанската мощ на обществото.  

 

Титлата Дваран, по-късно, в Индия, в Брахманизма остава с названието вайша.

 

Хората от черната варна, са работниците и бойците. Те съставляват основата на обществото – РАД, което по-късно става рат и рая. Членовете на РАДА са наричани РАДАН ед.ч., РАДАНИ мн.ч. По-късно стават радетели и ратници.

 

Титлата Радан, по-късно, в Индия, в Брахманизма, остава с названието шудра.

bottom of page