БАЛКХАРА
Бòрис Балкх
КРЪСТА
Кръговратът се извършва в четири периода с дванадесет части. Поради това първото значение на кръста, е символ за кръговрата. Четирите му рамена са символи за четирите периода от кръговрата.
Днес историци в България издигат и поддържат тезата, че някои владетели в Кубратова, а по-късно и в Дунавска България са приели Християнството още преди покръстването на Борис. Основание за това им дават кръстовете върху откритите печати на Кубрат, Аспарух и Органа; Върху някои от съдовете в златното съкровище от Наги Сент Миклош; От каменни релефи и от други източници. За тези историци, те са християнски кръстове, но аз мисля, че са кръстове – символи за кръговрата.
Разглеждайки кръста от таса, от съкровището от Наги Сент Миклош и каменния релеф на богмилски - катарски кръст от Лангедок във Франция, виждаме, че всяко от четирите му рамена завършва с трилистник – символ за трите части на всеки от четирите периода от кръговрата на развитието на всяка физическа система и в частност на нашата планета, Земята. Общо за четирите рамена те са дванадесет – основата на Зодиака.
В средата на кръста от таса има окръжност с точка в средата. Това е знак за третия период от кръговрата и за физическо ядро и в частност за ядрото на Земята. А ние вече знаем, че: „Има ядро – има нещо, няма ядро – няма нищо”. Затова в средата на този кръст е знакът за земното ядро. Защото благодарение на него (на ядрото) и заради него се осъществява кръговратът, с неговите четири периода и дванадесет части.
От този предхристиянски кръст се е запазила и до днес формата на кръстовете върху много от църквите в България, на които всяко рамо завършва с малък кръст или с трилистник.
http://church-rz.landbg.com/image/cross_silver.gif
Но дори и кръстът да не е орнаментиран с трилистници, той пак е кръст символ за кръговрата. Всяко от неговите рамена има три страни. За четирите рамена те са дванадесет.
Символ за Кръговрата, е и архитектурният план на църквата в Земенския манастир. Ако я погледнем отгоре, кръглият купол е символ за кръговрата. Около купола има два реда ниши, имитиращи прозорци. Горният ред, е символ за осемте тричерти от Бха Гуа, а долният, за осемте комбинации помежду им, общо шестдесет и четири шестчерти от Колелото на промените.
http://bulgariatravel.org/data/media/056_001_Zemenski_manastir.jpg
Четирите стени на църквата са символ за четирите периода от кръговрата. На всяка от тях има по три арки, общо дванадесет, символ за дванадесетте части на кръговрата и Зодиака.
Средните арки на всяка стена са отворени – една врата и три прозореца. Те са символи за върховете, зенита на всеки период от кръговрата и върха на всеки сезон от Зодиака.
Според прочетеното за изрисуваните изображения вътре в църквата, мисля, че някои от тях не са християнски, а езотерични – богомилски.
Това е оловен печат от Плиска. На него са изобразени два от символите за кръговрата – КХРАСТ и РАЗА ЛИЛА.
Около тях е изобразен буквално и кръговратът на долната вода – от АСТРАЛА до черната дупка и обратно, от ядрото до АСТРАЛА.