БАЛКХАРА
Бòрис Балкх
БХАДЖА – Д
Древният мироглед, към който са принадлежали нашите прадеди, е в основата на всички значими древни и съвременни религии, на всички древни философски школи, явни и тайни учения. Името му е БАЛКХАРА. В него е вложено познанието на нашите деди за същността, изграждането, съществуването, преобразуването и разграждането на всичко във Вселената. Но до тайните му може да се достигне единствено чрез свещения език на древните българи, БХАДЖА. Той е строго фонетичен език от двадесет и два звука, в които са закодирани двадесет и две висши понятия от мирогледа.
ПОЛЯРИЗИРАНЕТО
Полето, материалният свят е винаги естествено поляризиран. Физическите системи – ГА, а от там и физическото поле – А, са поляризирани на два полюса – положителен и отрицателен, северен и южен, на ЕН и ИН, а химическите системи – Ж и химическото поле – М, на два пола.
Като следствие от това, кое от тежненията свиване или разширение е взело превес и накъде се движат физическите системи, към ИН или към ЕН, разбираме в кой период от кръговрата е действието, през втори или през четвърти. Ако си послужим със символиката мъж – жена, можем да кажем, че през втория период от кръговрата е матриархат, а приз четвъртия патриархат.
Отнесено към човека, звукът Д, е символ за всичко свързано с пола и възпроизводството.
Д – Символ за поляризирането на полето.
ДА – Поляризирано – Д физическо поле – А.
ДА, е и посоката разширение на полето. Тогава физическите системи се движат от ядрото – ИН, към Астрала – ЕН. Обратната посока, свиване, е АД.
ДАН – поляризираното – Д физическо поле – А, се установява – Н.
ДАН, е първообразът на съвременната българска дума дан, данък.
ДАНА – Поляризираното – ДА, е установено – НА.
АНА, е окончание за завършено установяване. В случая за мястото, пространството, където е установено поляризираното поле.
ДАНГРА – Поляризираното – Д физическо поле – А, се е установило – Н и е променило физическите системи – ГРА.
В метеорологията ДАНГРА е мълнията.
ДАНГРА, Тангра – Красивата дъга и страшната мълния са единствените впечатляващи природни явления в степите. Поради това Тангра – гърмът е станал бог на тюркските степни народи.
ДАР – Поляризирането – ДА, се осъществява – Р.
ДАР, е първообразът на съвременната българска дума дар, подарък.
ДАРА – Поляризирането – ДА, е осъществено – РА.
ДАРДЖА – Поляризирането – ДА, се е осъществило – Р и се проявяват химически системи ДЖА.
ДАРДЖА, е първообразът на съвременните български думи държа и държава.
ДЕВ – По време на поляризирането – Д към Горната вода – Е, се осъществява радиалното движение – В.
ДЕВА – По време на поляризирането – Д към Горната вода – Е, е осъществено радиалното движение – ВА.
ДЕВАН – По време на поляризирането – Д към Горната вода – Е, е осъществено радиалното движение – ВА, което се установява – Н.
ДЕВАНА – По време на поляризирането – Д към Горната вода – Е, е осъществено радиалното движение – ВА и е установено – НА.
ДЖА – Поляризирани – Д химически системи – ЖА.
Звукът Ж, в езика БХАДЖА винаги е в съчетание и е предхождан от звука Д.
ДЖА – Звукосъчетанието ДЖА, е главно символ за изява на химически системи, видими за нас хората. Но придобива и се използва и с друго значение – формално начало на нещо. Отличителен, разграничителен момент и във видимото и в невидимото. Затова и днес ДЖА в Индия се превежда роден, а двиджа – два пъти роден – телесно и духовно.
Съвременният химн на Индия започва с три думи: ДЖАНА, ГАНА и МАНА. Дълго време не разбирах, защо ДЖАНА е в началото, след като в действителност първо се появява ГАНА – Етера, след нея, и в нея МАНА – химическото пиле (от горния край на атмосферата до земното ядро) и накрая чак става възможно да се появи и ДЖАНА. Но вече съм убеден, че ДЖАНА е в началото на индийския химн с второто си значение – Начало на сътворението на нашия свят – Земята.
Същото се отнася и за някои празници. Известно е, че еднобожните религии се стремят да овладеят и контролират всичко в бита и съзнанието на хората. За целта се опитват да унищожат и заличат всичко съществуващо преди тях. Но тъй като това се оказва невъзможно, те променят, приспособяват и присвояват най-големите и устойчиви празници от старите вярвания.
Такива са:
-
ДЖАРДАН, ДЖОРДАН – Йордановден, 6 февруари – краят на астраведическата зима.
-
ДЖАВАН – Ивановден, 7 февруари – началото на астраведическата пролет.
Тези два празника, които църквата е присвоила от езичеството, са изместени с един месец заради смяната на няколко календара назад във времето, както и преместването и привързването им от църквата към други дни в които се чества някой светец, чието име произлиза от езическото име на празника.
-
Друг такъв празник е ДЖАРДЖА – Гергьовден, 6 май – краят на астраведическата пролет. При този празник, като по чудо, се случи обратното. След смяната на календарите, празникът си отиде точно на мястото.
ДЖАГАН – Началото – ДЖА, когато физическите системи – ГА, се установяват Н. Второ значение.
ДЖАГАН – В Индия: Светът (материалният).
В съвременния български език се употребява думата джоган – нещо голямо.
ДЖАГАНМАТА – В Индия: Майката, владетелката на света – едно от имената на богинята Кали.
ДЖАН – Проявените химически системи – ДЖА, се установяват – Н. Първо значение.
ДЖАНА – Проявени – ДЖА и установени – НА, химически системи. Първо значение.
ДЖАНАР – Проявените и установени – ДЖАНА химически системи, се променят – Р. Първо значение.
ДЖАНАРА – Проявените и установени – ДЖАНА химически системи, са променени – РА. Първо значение.
ДЖАНАТА – Проявени и установени – ДЖАНА химически системи в твърдата плътност на полето – ТА, в земната кора. Първо значение.
ДЖАНАМ – Начало и установяване – ДЖАНА, на химическото поле – М. Второ значение.
ДЖАНАМ – Дума от съвременния български език с неизвестни произход и значение. Можем да я чуем в текстовете на някои народни песни. Тъй като последният звук в думата е М, означаващ и душа, ДЖАНАМ може да се приеме и като съвременното душо, душко, душичке.
ДЖАНДАР – Начало и установяване – ДЖАН, на поляризирането – ДА и осъществяването – Р. Втора значение.
Това е първообразът на съвременната българска дума джандар – полицай. Човек, който отделя лошите от добрите деяния на хората.
ДЖАНДРА – Начало и установяване – ДЖАН, на поляризирането – Д и осъществяването – РА. Второ значение.
ДЖАР – Химическите системи – ДЖА, се променят – Р. Първо значение.
ДЖАР, е първообразът на съвременната българска дума жар.
ДЖАРА – Химическите системи – ДЖА, са променени – РА. Първо значение.
ДЖАРАДЖАРА, ДЖАРДЖА – Когато от газовете се прояви течността, това е ДЖАРА. А когато от течността се прояви и твърдта, е още веднъж ДЖАРА. Двете последователни прояви са ДЖАРАДЖАРА или ДЖАРДЖА. Първо значение.
Идеята в ДЖАРДЖА е следната. Докато огнедишащият змей УР е открит, заради неговото огнено дихание не може да се появи живот. Затова УР – долната отворена граница на физическата система, между ядрото и полето, трябва да бъде обвита в твърда обвивка, която да обуздае огнения му дъх. Това деяние е ДЖАРДЖА, проявяване на твърдта от течността.
Този мотив е възприет от Християнството. Там свети Георги – ДЖАРДЖА, убива змея УР.
Името Георги е вариант на Джордж, Джорджо, чиито първообраз е Джарджа. Затова в България за хората носещи името Георги, се използва обръщението Джоро. Така се пее и в народната песен от шопско „Седнало е Джорето…”. Съвременният румънски град Гюргево, до неотдавна е наричан Джорджовград, а гораните българи от Гора в Косово, които са мохамедани, празнуват Джорджовден – Гергьовден.
В Големия зодиак, ДЖАРДЖА е преходът между зодиите Овен – течността и Телец – твърдта. В Малкия зодиак, който е символично копие на Големия, краят на зодия Овен е шести Май – Гергьовден – Джарджовден. Затова тогава се принасят в жертва агнета и овни. На седми Май започва зодия Телец.
ДЖАРДАН – Начало и осъществяване – ДЖАР, на поляризирането – ДА и установяването – Н. Втора значение.
ДЖАРДАН, Джордан, Йордан – Река в Близкия изток. В нея Йоан Кръстител покръства своите последователи, между които е и Исус.
ДЖАРДАНА – Начало и осъществяване – ДЖАР, на поляризирано – ДА и установено – НА. Второ значение.
ДЖАРМАН – Начало и осъществяване – ДЖАР, на установяването – АН на химическото поле М. Второ значение.
ДЖДРА – Начало – ДЖ на поляризирането – Д и осъществяването – РА. Второ значение.
Може да се преведе и: Химическите системи – ДЖ, се проявяват с пълна мощ и безусловно – ДРА.
ДЖДРАР – Начало – ДЖ на поляризирането – Д, осъществяването – РА и промяната – Р. Второ значение.
ДЖДРАР, означава и войн. Име на един от средновековните български клонове Чдар болгар.
ДЖЕРМАН – Село в съвременна България.
ДЖЕРМАН – Английското название на германците.
ДЖИВА – Химическите системи – ДЖ, се свиват към Долната вода – И, по време на радиалното движение – ВА. Първо значение.
Тази дума може да се разбере по-лесно ако погледнем към приказката за живата и мъртвата вода. Там мъртвата вода съединява тялото в неговата цялост, а към живот го връща живата вода. В Библията този мотив е изразен така: „И Господ, Бог създаде човека от пръст из земята и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание и човекът стана жива душа.”
Ако трябва да се изразят с една дума двете действия тя ще е ДХАДЖИВА. ИВА, е едно от имената на втория период от кръговрата, когато пространството се свива, а времето тече обратно. Посоката свиване на полето е гравитацията. ИВА е и силата, която притегля всички физически, химически и биологични системи в нашето тяло едни към други, като ги уплътнява и образува нашата организирана плът.
ДЖИВА – В Индия: Дума означаваща живот, оживотвореност. Това е първообразът и на съвременните български думи живо, живот.
ДЖУ – Химическите системи – ДЖ, се уплътняват – У. Първо значение.
ДЖУДА – Начало на уплътняването – ДЖУ по време на поляризирането – ДА. Второ значение.
ДЖУДА, на съвременен български език Юда, означава вода. В нашия език и митология са известни Юда самодива – Джуда самадева и Мора Юда – Мъртва вода. В народните говори се употребява удъ, а в една странджанска песен се пее „че кой тича йуда да напива?”
ДЖУДА – Име от Евангелията, дошло в българския език чрез преводите им от гръцки като Юда.
Един от дванадесетте апостоли (дванадесетте зодии) – учениците на Исус. В Евангелията е записано, че той предава Исус. Това е символика дошла от БАЛКХАРА.
Човекът Исус, наречен по-късно с термин от БХАДЖА КХРАСТ – кръст, бива предаден от ученика си ДЖУДА и е разпънат на КХРАСТ – кръст.
Звукосъчетанието КХ, е символ за творческата мощ, а РА за промяната.
Звукосъчетанието СТ, е символ за съотношението между двете крайни агрегатни състояния на материята в околоземното пространство. Те са САМА ГУНА и ТАМА ГУНА. САМА ГУНА е символизирана със звука С – символ за атмосферата. ТАМА ГУНА е символизирана със звука Т – символ за земната кора. КХРАСТ означава, че творческата мощ променя съотношението между газовата и твърдата плътност на полето.
Газовото състояние на материята, за да стане твърдо трябва да мине през течно и обратно – твърдото състояние на материята за да стане ефирно, трябва да мине през течно. Най-ясно това се вижда при водата, парата и леда.
За да слезе живителното съотношение КХРАСТ (Христос) на Земята и да се появят растителното и животинско многообразие на нея, включително и човека, то трябва да мине през течността – ДЖУДА – Юда. Затова ДЖУДА целува Христос и Христос знае защо.
ДЖУДЖА – Уплътнени – ДЖУ и проявени – ДЖА химически системи. Първо значение.
Това е първообразът на съвременната дума джудже.
ДЖУН – Химическите системи – ДЖ, се уплътняват – У и установяват – Н. Първо значение.
ДЖУНА – Химическите системи – ДЖ, са уплътнени – У и установени – НА. Първо значение.
ДИВ – По време на поляризирането – Д към Долната вода – И, се осъществява радиалното движение – В.
Това е първообразът на съвременната българска дума див, дивак, диване – нецивилизован човек и диво, дивеч и др.
ДИВА – По време на поляризирането – Д към Долната вода – И, е осъществено радиалното движение – ВА.
ИВА, е и едно от имената на втория период от кръговрата, когато времето тече обратно, а пространството се свива.
ДИВАН – По време на поляризирането – Д към Долната вода – И, е осъществено радиалното движение – ВА, което се установява – Н.
ДИВАНА – Поляризирането – Д към Долната вода – И и радиалното движение – ВА са установени – НА.
ДРА – Първоизява на поляризирането – ДРА.
Когато ДРА, е първа сричка означава първоизява на поляризирането. Когато е последна означава, че упоменатото в предните срички се изпълнява с пълна мощ и безусловно. Така е в имената ДРАВА, КХИНДРА, РУДРА и във ВАДЖДРА.
ДРАВА – При първоизявата на поляризирането – Д, се е осъществило радиалното движение – ВА.
ДРАВА – Река в Европа.
ДРАГАН – Първоизява на поляризацията – ДРА и установяване на физически системи – ГАН.
Това е първообразът на съвременната дума дракон.
ДРАГАН – Съвременно българско мъжко име.
ДРАГАНА – Първоизява на поляризирането – ДРА и установени физически системи – ГАНА.
ДРАГАНА – Съвременно българско женско име.
ДРАМА – Първоизявено – ДРА химическо поле – МА.
ДРАМА – Съвременен град на Балканския полуостров.
ДХА – Поляризирани – Д и проявени възможности – ХА.
ДХА, се превежда като Диханието, издишването на бог Брахма.
ДХА, е първообразът на съвременната българска думи дъх.
ДХАН – Диханието – ДХА, се установява – Н.
ДХАНА – Диханието – ДХА, е установено – НА. Установяване, спиране на дъха.
ДХАО – Диханието – ДХА, към горната граница на физическата система – О.
ДХАО, Дао – В Китай: Учение за Пътя, за чийто основоположник се счита Лао Дзъ.
ДХАРМА – Диханието – ДХА, осъществява – Р химическото поле – МА.
ДХАРМА, разширението е правилната посока която трябва да се следва. Всяко противопоставяне на естествения ход в причинноследствената верига от развитието на полето нагоре е грешно, грях, безрезултатно и безсмислено деяние. Обратното на ДХАРМА, е АДХАРМА.
ДХАРМА – В Индия: Основен морален закон и противопоставянето на неговите правила се счита за грях. АДХАРМА, е беззаконие.
ДХАРМАДАН – По време на ДХАРМА, полето се поляризира и установява – ДАН.
В родопската песен „Пустоно лудо и младо”, девойките пеят следното: „Пустоно лудо и младо, ище ми майчо армаган. Ище ми майчо армаган, тьонка си снажка да му дам. Дали да я дам, че как да я дам, кат ще я стори дармадан.”
Днес думата дармадан означава някакво неясно разрушително деяние или състояние след такова действие, но от БХАДЖА и от горната песен се разбира, че дармадан, за жената означава плащане на данъка – ДАН по време на енволюцията ДХАРМА – т.е. зачатие и раждане.
ДХАРМАН – Диханието – ДХА осъществява – Р химическото поле – МА, което се установява – Н.
ДХУ – Поляризираните – Д възможности – Х, се уплътняват – У.
ДХУ, е първообразът на съвременните български думи: дух, духа (вятърът).
ДХУСТРА – Поляризираните възможности са уплътнили – ДХУ атмосферата – С и земната твърд – Т и са ги променили – РА.
ДХУСТРА – Име или прозвище на древноперсийски мъдрец с титлата ЗАРА, известен днес като ЗАРАДХУСТРА.
ДХУРГА – Поляризираните – Д възможности – Х, уплътняват – У и променят – Р физическите системи – ГА.
ДХУРГА, Дурга – Едно от имената на богинята Кали в Индия. Превежда се, Непробиваема (крепост).